Botoks

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En etkili anti-aging silahlardan biri olan botoks hakkında bilmek istediğiniz her şey…

Botoks enjeksiyonlarının geçmişi 1970’li yıllara kadar uzanıyor. Bugün anti-aging dünyasının en etkili silahlarından biri olan botoks yüzdeki istem dışı kasılmalara karşı bir tedavi olarak geliştirildi. Pek çok hasta üstünde başarıyla uygulanan bu tedavinin kırışıklıklar ve çizgileri silmekte de son derece etkili olduğunun keşfedilmesi ise 1987 yılına rastlıyor. Spekülasyonlar hala devam etse de, karşınızda tüm dünya üstünde milyonlarca kişi üstünde denenmiş, etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmış bir anti-aging tedavi var.

Botoks enjeksiyonlarının aktif maddesi olan botulinum toksin, enjekte edildiği bölgedeki kasların gevşemesini sağlıyor, bu da farkında olmadan yaptığınız mimiklerin hafiflemesini, bu mimiklere bağlı olarak meydana gelen çizgilerin ve kırışıklıkların yumuşaması anlamına geliyor. Biraz daha açalım dilerseniz, konuşurken farkında olmadan alnınızı kırıştırıyor, endişeli olduğunuz zamanlarda kaşlarınızı çatıyor, güneşli günlerde gözlerinizi kısıyorsunuz… Tüm bunlar siz farkında olmadan yaptığınız mimiklerdir ve zaman içinde o bölgedeki elastin ve kolajen liflerinin zarar görmesine neden olurlar. Yani eğer yapı olarak çok aktif alın kaslarınız varsa, bunlar size orta yaşlarda mimiksiz durduğunuzda bile görünen çizgiler ve kırışıklıklar olarak geri dönecektir.

 

Cildinizin Geleceğine En Etkili Yatırım

Etkisi en az dört-altı ay süren botoks enjeksiyonlarının en harika yanlarından biri zaman içinde onlara giderek daha az ihtiyaç duymanız. Uygulama yapılan kas, düzenli olarak yapılan botoks enjeksiyonları sayesinde kasılmayı unutmaya başlıyor.  Bu da ilk zamanlarda 4-5 ayda bir ihtiyaç duyulanbotoks enjeksiyonlarının aralığının zaman içinde 6 hatta 8 aya kadar çıkması anlamına geliyor.

Pek çok kişi botoks enjeksiyonlarına orta yaşlarını geride bırakırken başlasa da, tedaviye daha genç yaşlarda başlamanın ileride oluşacak kırışıklıkları önlemede daha etkili olduğu unutulmamalı. Eğer 20’li yaşlarınızda alnınızı çok kırıştırıyor ve kaşlarınızı çok çatıyorsunuz, bu fazla hareketli mimik kaslarına sahip olduğunuz anlamına geliyor. 20’li yaşlarınızda düzenli olarak yaptıracağınız minik bir doz botoks enjeksiyonu hem daha dinlenmiş ve sakin görünmenizi sağlayacaktır, hem de orta yaşlarınıza çizgisiz ve kırışıksız girmeniz anlamına gelecektir. Unutmayın kırışıklıklar bir kez oluştuktan sonra onları silmek düşündüğünüzden daha zordur.

Botoksun Kullanım Alanları

Botoksun en çok kullanıldığı ve en etkili olduğu yerler yüzün üst bölümüdür. Alındaki kırışıklıklar, göz çevresindeki kaz ayakları, iki kaş arasındaki bölge bu enjeksiyonların en etkili olduğu yerlerdir. Yaşla beraber düşen kaşlarda lift etkisi yaratmak, göz çevresindeki kasların gevşetilerek daha etkileyici bakışlar yaratmakta da son derece başarılı olan botoksun uzmanlık alanının yüzün üst bölümü olduğunu söylemek mümkün. Etkinliği milyonlarca hasta üstünde denenmiş ve kanıtlanmış botoks enjeksiyonlarının utanç verici terleme sorununda da en başarılı tedavilerden biri olduğunu hatırlatmakta fayda var.  Koltuk altları, eller ve ayak tabanlarındaki fazla aktif ter bezleri,botoks ile müdahale edilerek daha az aktif bir hale getirilebiliyor. Bu konudaki en önemli endişelerden biri ise terlemek gibi vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan bir mekanizmaya müdahale etmenin sağlıksız olabileceği yolunda. Ancak bu endişelerin tamamen yersiz olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü vücut teri sadece koltuk altlarından avuç içlerinden değil tüm deriden atmak gibi bir maharete sahiptir.

Yenilikçi Yaklaşımlar

Otuz senedir anti-aging dünyasının en önemli silahlarından biri olan botoksun bu süre içinde pek çok farklı kullanım alanı keşfedildi. Mesela boyun bölgesinde yaşla beraber iyice belirgin hale gelen kasların gevşetilmesi ve boyuna daha genç ve pürüzsüz bir görünüm vermek gibi. Nefertiti Lift olarak da bilinen ve çene hattında da bir lift etkisi yaratan bu teknikle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey konusunda deneyimli ve işinin ehli bir uzman tarafından uygulanması gerektiği.
Botoksun yenilikçi kullanım alanlarından biri de dudak çevresindeki ince çizgilerdir. Özellikle sigara içenlerde sık rastlanan bu estetik sorunu minik dozlardaki botoks enjeksiyonu ile belirgin bir şekilde hafifletmek mümkün. Ancak bu tekniğin de ancak işinin ehli bir uzman tarafından uygulanması gerektiği kesinlikle unutulmamalı.