Botoks

Botoks uygulamasının etkili olduğu alanlar göz çevresindeki kırışıklıklar (kaz ayaklan), kaşların arasındaki kırışıklıklar, alın çizgileri ve boyunda oluşan bantlardır. Uygulama basittir; çok ince iğnelerle yapıldığı için genellikle uygulama öncesi işlem gerekmez ya da soğutma uygulanabilir. Botoks yapılacak bölgeye göre doz ve uygulama sayısı ayarlanır ve toplam süre çoğunlukla 15 dakikayı geçmez. Uygulama sonrasında iyileşme süresi yoktur hemen normal günlük aktivitelere dönülebilir.

Uygulama sonrası bir süre dik durulması (yatılmaması) ve uygulanan mimik kaslarının hareket ettirilmesi önerilir. Uygulanan bölgenin oğuşturulması ya da masajı ilacın istenmeyen alanlara ilerlemesine neden olacağından yapılmamalıdır. Bazen uygulanan alanda küçük kızarıklık ve morluklar olabilir ve bunlar kısa sürede yok olur. Birkaç günde etki görülmeye başlar, bir hafta sonra istenilen etki ortaya çıkar. Botoks etkisi uygulanan bölgeye ve kişiye göre ufak farklar gösterse de ortalama 4 ay sürer, daha sonra etkisinin geçmesi ile kaslar ve kırışıklar aktifleşir.

 

Kozmetik amaçla uygulanan botoks güvenli ve etkili bir yöntemdir ancak unutulmamalıdır ki botoks derideki tüm problemleri gidermez. Bu nedenle uygulamadan önce mutlaka uzman bir kişiden görüş alınmalıdır. Tecrübesiz ve bilinçsiz ellerde botokstan istenilen sonuçlar alınamayacağı gibi istenmeyen etkilerde görülebilir. Botoks aslında botilinum toksini içeren bir ilacın piyasada satılan ismidir. Bugün aynı maddeyi içeren pek çok ticari ürün piyasadadır, bu nedenle ucuz botoks uygulamalarına temkinli yaklaşmak gerekir.

Bu tip uygulamalarda ucuz fakat daha az güvenilir ilaçlar kullanılmakta ya da verilen dozlar gerektiğinden az olmaktadır. Benim önerim botoks yaptırmayı düşünen kişiler mutlaka aşağıdaki soruların yanıtlarını öğrenmelidir.

  • Botoks kim yapacak, yapacak kişi doktor mu? Doktor ise uzmanlık alanı ve tecrübesi nedir?
  • Botoks için uygun bir aday mıyım? Başka işlemlerden yarar görebilir miyim?
  • Sonuçlardan ne beklemeliyim?
  • Uygulama nerede ve nasıl yapılacak?
  • İyileşme süreci var mı? Ne kadar sürer?
  • Etki ne zaman ortaya çıkacak? Ne kadar sürecek?
  • Uygulama öncesi ve sonrası örnek fotoğraflar görebilir miyim?
  • Komplikasyon (istenmeyen sonuç) olabilir mi?
  • Kullandığınız botoksun markası nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir