Botoks

Çizgileri Botoksla Silin

Kişinin yüzündeki var olan kırışıklıklar, en sık kullandığı mimikler yani kırışık oluşturma potansiyeli olan kasların kişiye özel olarak belirlenir ve hareketi kısıtlanır.

Yüzünde yaşlanma belirtileri olan, erken yaşlanmak istemeyen ya da cildinin genç görünümünü uzun yıllar korumak isteyen kişiler, çizgilerin hafiflemesini sağlayan en etkili yöntemlerden  biri olan botulinum toksini bilinen ismiyle botoks, sinirden kasa uyarının gitmesini engelleyerek çizgileri hafiflemesi sağlanır. Özellikle yüzün üst kısmı ve göz çevresi çizgilerinin ortadan kalkmasında faydalıdır.

Kaş arasındaki dikey çizgiler, alındaki yatay çizgiler ve göz çevresinde kazayağı olarak tabir edilen mimik çizgilerine, botoks enjeksiyonu yapılıyor. Düşük kaşlara sahip kişilerde, alında belirli noktalara yapılan botoks ile kaşların hafifçe kaldırılması da mümkündür. Bu da bakışlara ve yüze canlı ve enerjik bir görünüm kazandınyor.

Botoks uygulaması öncesindekişinin ilaç hikayeleri, hastalıkları olup olmadıkları sorgulanır. Botoks enjeksiyonunun etkisi hemen görünmez , uygulama sonrasındaki 7-10 günde görülmeye başlar ve 3-6 ay devam eder. Emin ellerde yapıldığı zaman yan etkisi yok denecek kadar azdır. Etkisi geçici bir prosedür olduğu için de yılda iki kez tekrarlanması gerekir.

Yüzde donuk bir ifade oluşmasının nedeni botoksun dozunun ve ünitelerinin doğru hesaplanmaması ve enjeksiyonun doğru noktalara enjekte edilmemesidir. Bu sayede var olan kırışıklıklar giderilebilir, ciltte kırışık oluşması önlenir, aynı zamanda mimik hareketleri korunabilir.

Minimal botoks enjeksiyonu ile kişiye özgü mimiklerin korunması sağlanırsa,

yüzden donuk bir ifade oluşmaz. Özellikle genç yaşta olanlar ve ilk kez botoks enjeksiyonu yaptıracak olanlar için çok daha uygun bir seçenektir. Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi botoks enjeksiyonunda da alanında uzman cerrahlar ve sağlık merkezleri seçilmelidir.