Botoks, Dolgu

Dolgu Mu, Botox Mu?

Güzellik amacıyla yapılan dolgu ve botoks uygulamaları uzun zamandır hayatımızda. Fakat bu konuda doğru bilinen yanlışlar var. Yaşlılık izlerini gidermede Botoks ve  dolgu etkili  yöntemler. Dolgu ve botoks birbirinin alternatifi değil birbirinin tamamlayıcısıdır. Botoks ‘Clostridium Botulinum’ adı verilen bakterinin toksininden elde ediliyor. Kaslarla sinirler arasındaki etkileşimi bloke ederek ciltte kırışıklıkların önlenmesini sağlıyor. Dolgu için kullanılan ‘hyalüronik asit’ vücuttaki bağ dokusunun ana yapı maddesidir.Kas yapışma bağlı kırışıklıklar için botoks, kas yapışma bağlı olmayanlar için dolgu kullanılır ve her ikisinin de kırışıklıklar üzerinde etkilidir.

Etkileri ne kadar sürer?

Uygulamadan hemen sonradolgunun etkisi görülebilir. 10 gün sonra şekil tam anlamıyla oturur. 6 ila 12 ay arasında etkisi sürer. Botoksun etkisiuygulama 10 gün sonunda tüm görünmeye başlar 3 ila 6 ay süreyle etkinliği sürer. Botoks işlemi sonrasında enjeksiyon yapılan yerlerde kırmızı noktacıklar görülebilir. Nadiren hassasiyet, şişlik, morluk ve baş ağrısı olabilir. Dolgunun bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama yapılan bölgede şişlik, nadiren de olsa alerjik sorunlar ortaya çıkabilir. Kullanılan dolgu maddesinin kalitesi önemli. Maddenin FDA onaylı bir marka olması ve uygulamayı yapan doktorun tecrübesi sorunların en alt düzeyde olması açısından belirleyici. Her iki uygulama da cok ince iğneler kullanılarak ve acısız olarak 15-30 dakika arasında tamamlanıyor.

 

Uygulama sonrası

Her iki işlemde de birkaç gün öncesinden başlayarak kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve alkol alınmamalıdır. Uygulama sonrasında sıcak duş, sauna, yüzme, koşu gibi aktivitelere birkaç gün ara verilmelidir.

 

Dolgu Kullanım Alanları

Dudakları ve dudak kontürünü belirginleştirme.

Kaş arasındaki ve alındaki derin çizgilerinin giderilmesi.

Ağız kenarında oluşan kıvrımların yok edilmesi.

Dudak ve çene arasındaki çökmelerin doldurulması.

Elmacık kemiği ve çenenin şekillendirilmesi.

 

Botoks Kullanım Alanları

Ciltte yaşla birlikte oluşan ince kırışıklıkların giderilmesi.

Kaş arası ve alın çizgilerinin yok edilmesi.

Göz çevresi (kaz ayakları) kırışıklıkların silinmesi.

Dudak üstü ve çevresi kırışıklıkların giderilmesi.

Kaş ve burun ucu kaldırma.

Boyundaki ve dekoltedeki kırışıklıkların yok edilmesi.

Koltuk altı terlemeleri.

El, ayak terlemeleri.

Kronik migren ağrıları.