Dudak Dolgusu

Çekici Dudakların İzinde  

Dudak dolgusu yaptırırken nelere dikkat etmek lazım? Doğal bir görünüm elde etmenin püf noktası nedir? İşte dudak dolgusu yaptırmak isteyen herkesin bilmesi gerekenler…

Son yıllarda kadınların hemen tamamı daha dolgun, daha hacimli dudaklar istiyor. Ama abartılı görünümlü dudaklara çok sık rastlandığını da belirtmekte fayda var.  Peki yüzünüze yakışan, çekici dudakların sırrı nedir? Kimler bu uygulamadan faydalanabilir?

Dudak dolgusu yaptırmak isteyenlerin yapması gereken en önemli şey doğru doktoru bulmaktır. Doğal, yüzünüzle dengeli dudaklar istiyorsanız kendinizi bu konuda deneyimli, estetik gözü gelişmiş bir uzmana emanet etmeniz gerektiğini unutmayın.

Böylece güvenli olmayan, yüzde ciddi deformasyonlar yaratma riski olan dolgu maddelerinden de korunmuş olursunuz. İşinin ehli bir medikal estetik uzmanı hiçbir zaman hastasının sağlığını riske atacak, görünümünü bozacak dolgular kullanmaz!

Aman Dikkat!

Yukarıda da belirtildiği gibi doğru doktoru bulduğunuzda onun doğru dolgu maddesini kullanacağından emin olabilirsiniz. Ama yine de dudak dolgusu yaptırmak isteyen herkesin bilmesi gereken birkaç önemli husus var.

Her şeyden önce kullanılacak dolgunun hyalüronik asit bazlı olduğundan emin olun. Hyalüronik asit, doğal olarak vücutta bulunan ve su moleküllerini kendini çekme özelliği olan bir maddedir. Bu özelliği ile enjekte edildiği yere hacim verir. Hyalüronik asit bazlı dolguların etkisi beş ay kadar devam eder. Yani bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudağınıza yapılacak dolgunun FDA onaylı olması da son derece önemli. Unutmayın; her hastanın yüzüne, dudağına enjekte edilen dolgunun markasını, muhteviyatını bilme hakkı vardır. Bu yüzden de işlem öncesinde dudağınıza enjekte edilecek dolgunun ne olduğunu sorun ve mutlaka kutusunu isteyin.

Denge Çok Önemli 

Dudak dolgusunun başarılı olup olmadığının en önemli kriteri doğallıktır. İşlemin amacı kocaman değil, daha çekici dudaklar yaratmak olmalı, hatta bu uğurda doktor gerekirse hastasının isteklerine karşı gelmeyi bilmeli.

Unutmayın dolgun dudaklar herkese yakışacak diye bir şey yok! Mesela bazı kişilerin dudak yapısı fazla doldurmaya uygun değildir. Eğer incecik dudaklara çok fazla dolgu maddesi enjekte edilirse dudaklar öne doğru çıkar ve ördek dudak diye bilinen ve hiç de çekici olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Ayrıca dudaklarınızın şekli nasıl olursa olsun çok fazla şişirilmiş, çok abartılı görünen dudaklar yüzde son derece suni bir görünüm yaratır. 

İşte dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen tüm sorular ve cevapları…

Dudak dolgusundan kimler, nasıl fayda sağlayabilir?  

  • Daha çekici dudaklar isteyenler: Nedense güzel ve çekici dudakların hep hacimli, dolgun dudaklar olması gerektiği yolunda yanlış bir düşünce var. Hâlbuki dudakları şişirmeden, fazla hacim vermeden de daha çekici dudaklar yaratmak mümkün. Üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen bölgeye dudak kalbi diyoruz. Dudak kalbine yapılacak minik bir enjeksiyon hem doğal hem de çekici bir etki yaratır. 
  • Daha simetrik dudaklar isteyenler: Dudak dolgusu dudaklardaki asimetri problemini çözmek için de mükemmel bir araçtır.  Bazı kişilerde yapısal olarak dudaklarda asimetri sorunu vardır. Dudağın iki yanı eşit görünmez ya da üst dudaklarla alt dudaklar arasında hacim olarak bir dengesizlik vardır. Bu problemi çözmede en çabuk ve etkili yöntem hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. 
  • Daha genç görünümlü dudaklar isteyenler: Yaşlandıkça dudakların hacmi de azalır. Yani gençliğinizde daha hacimli, daha dolgun olan dudaklarınız siz yaş aldıkça incelir. Dudakları eski görünümüne kavuşturmak, daha genç bir görünüm vermek için en etkili yöntem dudak dolgusudur.  Yaşla beraber dudaklarda meydana gelen bir diğer değişim ise  dudak kenarlarının aşağı doğru kıvrılması, yüze yaşlı, depresif bir görünüm vermesidir. Bu sorunda da en etkili çözüm dudak köşelerine yapılacak dolgu enjeksiyonudur. 
  • Daha nemli dudaklar isteyenler: Özellikle yaz aylarında kuruyan, çatlayan dudaklara nem vermenin en etkili yolu yine dolgu maddelerinden geçiyor. Hyalüronik asidin en önemli özelliğinin su tutma kapasitesi olduğunu belirttik. Bu özelliği, uygulamayı kurumaya eğilimli dudaklara nem vermekte en etkili tedavilerden biri haline getiriyor. Ancak amaç sadece nemse, dudakların dolgunlaşması istenmiyorsa, enjeksiyonun yüzeysel yapılması gerekir. 

Herkes dudak dolgusu yaptırabilir mi?  

Yüzün dengesini bozmadığı müddetçe herkes bu işlemden faydalanabilir. Mesela çok minyon hatlara sahip olanlara fazla hacimli dudaklar yakışmaz.  Böyle kişilerde dudaklara hacim vermek yerine dudak kontörünü belirginleştirmek gibi minik dokunuşlar daha iyi sonuç verir.

Nasıl bir işlemdir? 

Dudak dolgusu beş dakika içinde tamamlanan bir işlemdir. Hassas bir bölge olduğu için işlemden 40-45 dakika önce dudaklara anestezik bir krem uygulanır.

İşlemin sonucunu ne zaman görülür?

İşlemin etkisi hemen görülür. Yani sadece birkaç dakika içinde daha biçimli, daha çekici dudaklara kavuşursunuz.

Tedaviden hemen sonra sosyal yaşama geri dönülebilir mi? 

Dudak dolgusu sonrasında dudaklarda ödem, bazı kişilerde ise ödeme eşlik eden morluklar görülebilir. Ödemin tamamen geçmesi genelde birkaç gün sürer. Bu yüzden de eğer çalışıyorsanız randevunuzu cuma gününe almanız iyi bir fikir olabilir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Hyalüronik asit bazlı dudak dolgularının kalıcılığı dört-beş ay kadar devam eder. Etkinin devamlığı isteniyorsa bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Geçici dolgular yerine kalıcı dolgu kullanmak daha iyi bir fikir değil mi?

Kesinlikle değil! Dolgu enjeksiyonu yaptırmak hakkında bir kılavuz rehber olsaydı,  burada yer alan uyarıların başında kalıcı dolgulardan kaçınmanız olurdu. Kulağa çekici gelse de kalıcı dolgularla ilgili ciddi komplikasyon riski olduğunu unutmayın. Mesela dudağa yapılan dolgunun yer değiştirmesi, topak topak bir görünüm yaratması bunlardan sadece ikisi. Daha da kötüsü bu tür sorunlarla karşılaşıldığında yapılan dolgu erimediği için hayat boyu deformasyona uğramış dudaklarla yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Maalesef bu dolgulardan kurtulmanın tek yolu ameliyatla dolgunun temizlenmesidir. Ancak cerrahi bir müdahalenin de kesi izleri ve dudaklarda deformasyon riski olduğu unutulmamalı.

Eğer yapılan dolgudan memnun kalınmazsa geri dönüşü var mı? 

Evet var. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli avantajlarından biri de budur. Dudaklara enjekte edilen özel bir enzim sayesinde dolguyu eritmek mümkün.

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken herhangi bir şey var mı? 

Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi, dolgunun yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir. Yine işlemin yapıldığı gün sigara içilmemesi tavsiye edilir. Aynı şekilde ilk gün dudakları büzmeye neden olacak sıcak içeceklerden de kaçınmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir