Şakak Dolgusu

Şakak Dolgusu: Fark Yaratan bir Dokunuş

Pek tanınmayan, pek bilinmeyen bir dolgu uygulaması olan şakak dolgusu, yüze çok daha taze bir görünüm vermek, yüzden yılların izlerini silmek için mükemmel bir araçtır.

Yaşlanma pek çok faktörün bir arada rol aldığı bir süreçtir. Yüzdeki yağ dokusu azalırken diğer yandan yüzün çatısı vazifesini gören kemiklerde de küçülme meydana gelir. Bu sürece cildin yapıtaşlarındaki, yani kolajen ve elastin liflerindeki kayıp da önemli bir katkıda bulunur. Cilt daha donuk, daha cansız görünmeye başlar, elastikiyeti azalır. Yağ ve kemik dokusundaki kayıplar, sıkılığı azalan ciltle birlikte daha da belirgin bir hâl alır. Yaşlanma süreciyle savaşmada en etkili strateji kayıpları yerine koymaktan geçer, bunun için de anatomi bilgisi olan, estetik gözü gelişmiş bir doktorun dokunuşuna ihtiyaç vardır.

Pek çok kadın yüzünün üst kısmında bir değişiklik olduğunu fark eder, ama sorunun ne olduğunu tanımlayamaz.  Böyle bir durumda problemin şakak bölgesinde yaşla beraber ortaya çıkan değişim olma ihtimali yüksektir.

Şakaklardaki yağ dokusu azaldıkça bu bölgede çökük bir görünüm oluşur. Buradaki   çukurlaşma yanakların çok daha fazla ön plana çıkmasına, daha belirgin bir görünüm almasına neden olur. Bu bölgedeki görünümü yumuşatmak için çok az miktarda hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu kullanmak yeterli olacaktır.

Kaş çevresindeki dolgunluk kaybı ve bu kayba eşlik eden kaşların arasındaki, alındaki çizgiler,  kırışıklıklar kaşların sarkmasına, üst göz kapaklarında katlar meydana gelmesine neden olur. Bu sorunu çözmenin en kolay ve en etkili yolu hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonudur. Bu işlem botoks ile birlikte uygulandığında alınan sonuçlar daha etkili olur.

Şakak dolgusu için ne tür bir dolgu maddesi kullanılır? 

Şakak dolgusunda hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır. Hyalüronik asit, doğal olarak vücutta (cilt, eklem ve kıkırdaklarda) bulunan bir maddedir. Bu maddenin en önemli özelliği katbekat ağırlığındaki su molekülünü kendine bağlama kabiliyetidir. Bu özelliği ile enjekte edildiği bölgeye hacim vermek için mükemmel bir bileşendir.

Nasıl bir işlemdir?

Uygulama sadece birkaç dakika sürer ve konforlu işlemdir. Acı eşiği çok düşük olan hastalarda işlemden 30-40 dakika önce enjeksiyon yapılacak bölgeye anestezik bir krem sürülebilir. Uygulamadan hemen sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Şakak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı ortalama beş aydır. Etkinin devamlılığı isteniyorsa bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Şakak dolgusu için en uygun adaylar kimlerdir? 

Yaşla birlikte bu bölgede belirgin bir hacim kaybı yaşayan ya da yapısal olarak şakaklara küçük bir dokunuşun faydasını görecek herkes bu uygulamadan faydalanabilir.

Bu uygulamadan erkekler de fayda sağlayabilir mi? 

Evet, bu işlemden şakak bölgesinde hacim kaybı olan erkekler de faydalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir