Yüze Botoks Ve Dolgu

Botoks ve dolgu, yüzdeki sorunları azaltmak, daha genç ve canlı bir görünüme sahip olmak için uygulanan işlemlerdir. Botoks da, dolgu da çok kısa sürede uygulanır, kişiyi günlük yaşantısından alıkoymaz. Uzun yıllardır her iki yöntem güvenle kullanılmakta yeni uygulama teknikleriyle  çok daha doğal ve iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Botoksun ve dolgunun ne olduğu hala tam olarak bilinmediğinden birbirleriyle bazen karıştırılmaktadır. Yüzdeki mimik kaslarının kullanılmasından dolayı oluşan çizgileri giderilmesi amacıyla botoks kullanılır. Botoksun yönteminin en etkili olduğu yerler kaş arasındaki kaş çatma çizgisi, alındaki yatay çizgiler ve göz kenarlarındaki kaz ayağı denilen çizgilerdir. Dolgu enjeksiyonu tekniği, cildin altındaki dokuyu üste doğru çıkararak kırışıklıkların ve olukların doldurulmasını sağlayan daha çok yüzde hacim kaybı olan bölgelerde tercih edilir. Dolgu enjeksiyonu doğrudan sorunlu bölgelere enjekte edilir. Yanaklar, elmacık kemiğinin üzeri, kaş arası ve göz altı oluğu, burundan aşağı dudağa doğru uzanan oluklar, dudak dolgunlaştırma , dudak kenarında oluşan çizgiler ve çene ucu dolgu uygulaması yapılan bölgelerdir.

Botoks uygulamasında botulinum toksin denilen bir madde kullanılır. Yüz uygulamasında etkisi 4-6 ay kadar sürer. Dolguda uygulamasında ise insan dokusuna  uyumlu olan ve en az yan etkisi olan hiyaluronik asit kullanılır. Etki süresi uygulandığı bölgeye göre 6-8 ay arasında değişlik göstermektedir. Botoksun ve dolgunun etkileri için uygulama alanları birbirlerinden farklıdır ancak bu iki uygulama birbirini tamamlayıcıdır. Yüzde yaşanan yaşlanma etkileri bir bütün olarak düşünüldüğünde ve botoks ile dolgu kombine olarak uygulandığında yüzün bütününü gençleştirmek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir