Yüz Dolgusu

Yüz Şekillendirmede Dolgu Enjeksiyonları 

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yüzdeki yaşlanma belirtilerini silmede, daha çekici hatlar yaratmada başvurabileceğiniz en etkili silahlardan biridir.

Yüzünüzdeki bitkin ve yaşlı görünümün sorumlusu olarak çizgilerinizi, kırışıklıklarınızı mı suçluyorsunuz? Halbuki yaşınıza yaş katan en önemli faktör hacim kaybıdır. Yanak bölgesinde, elmacık kemiklerinde  ve çene hattında yıllarla birlikte meydana gelen hacim kaybını geri koyarak yüzünüzden yılları silmek mümkün.

Simetrik Bir Yüz İçin 

Çekici bir yüz için belirleyici faktörlerden biri de dengeli, simetrik bir yüzdür. Yüzünüzde bir sorun olduğunu düşünüp, sorunu bir türlü tespit edemiyorsanız, sorunun asimetri olma olasılığı çok fazladır.

Pek çok kişinin yüzünün iki yanı birbirine eş değildir, bu problemi çözmede en etkili müdahale ise dolgu enjeksikyonudur. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi ile yüzün iki yanını eşitleyerek, simetrik bir görünüm yarattığınızda yüz çok daha çekici bir görünüme kavuşur.

Hacim Kaybına Karşı 

Yüzünüzdeki çöküklük sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı gösterir. İncecik bir vücuda sahip olmanın çekiciliğine kapılıp dozu kaçıran kadınların ortak sorunu yüzlerindeki hacim kaybıdır.

Maalesef tekrar kilo alsanız bile yüzünüzdeki bu değerli yağ dokusunu geri kazanmak mümkün olmayabilir. Yüzdeki hacim kaybının bir diğer nedeni ise yaş almaktır. Hiç kilo vermeseniz, ilk gençlik yıllarınızla aynı kiloda olsanız bile yıllarla birlikte yanaklarınız, gözaltlarınız boşalır, elmacık kemikleriniz belirginliğini yitirir.

Kemik dokusundaki erime ve yüzdeki yağ dokusunun kaybı ile yüz şekliniz de değişerek, yüzünüzün daha uzun ve daha köşeli bir görünüm almasına neden olur. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüzü yeniden şekillendirmek, gençlik yıllarındaki hacmi geri kazandırmak yüzünüzden yılları silmekte en etkili yöntemdir.

Daha Belirgin Elmacık Kemikleri 

Çekici yüz hatlarının belirleyici faktörlerinden biri de belirgin, yüzün orta kısmına genişlik veren elmacık kemikleridir. Böylece yüze gençlikle özdeşleşen -geniş elmacık kemikleri, aşağı çeneye doğru indikçe daralan bir çene ile- V şekli yaratılmış olur.

 Yüzdeki kemik dokusu yüzün çatısı gibidir, ancak yaşla birlikte vücuttaki tüm kemikler gibi yüzdeki kemikler de koflaşmaya, küçülmeye başlar. Yaşla birlikte küçülen kemik dokusu, elmacık kemiklerinin belirginliğinin azalmasına ve yüzü eskisi gibi desteklememeye başlar. Bazı kişilerde ise yapı olarak elmacık kemikleri belirgin değildir.

Her iki durumda elmacık kemiklerini hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile doldurarak, yüze çok daha çekici bir görünüm vermek, yüzü şekillendirmek mümkün.

Jawline Dolgusu ile Lift etkisi 

Çene hattı dolgusu ya da diğer adıyla Jawline dolgusu son yıllarda giderek daha da popülerleşen bir uygulama. Özellikle yıllarla birlikte silikleşen, netliğini kaybeden çene hattını belirginleştirmek, gıdı bölgesindeki elastikiyet kaybını gidermekte son derece etkili bir işlemdir.

Bir kulaktan başlayarak diğer kulağa kadar tüm çene hattına yapılan uygulama için özel olarak geliştirilmiş dolgular vardır. Yine yüzde kullanılan  dolgular gibi hyalüronik asit bazlı olan bu dolguların moleküler yapısı farklıdır, bu yüzden de yıllarla birlikte küçülen çene kemiğinin yüzün alt bölgesinde yarattığı çatıyı yaratmakta daha başarılı sonuçlar verirler. Bu dolguların kalıcılığı yüzde kullanılan dolgulara kıyasla daha fazladır. Yüzdeki dolguların ortalama beş ay kadarken, jawline dolgunun etkisi kullanılan dolgunun markasına göre bir – bir buçuk sene arasında değişir.

Yüz dolguları ile ilgili aklınıza gelen sorular, merak ettiğiniz her şey… 

İşlemden hemen sonra sosyal hayatıma geri dönebilir miyim? 

İşlem dakikalar içinde tamamlanır ve sonrasında hemen sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Nasıl bir işlemdir, dolgu enjeksiyonunun etkisi ne zaman görülür?

İşlem yapılacak bölgeye tedaviden 30-40 dakika önce sürülen anestezik krem sayesinde konforlu bir işlemdir. İşlemin sonuçları hemen görülür.

Kimler yüz dolgusu için iyi bir adaydır?

  • Yanak bölgesinde çöküklük, hacim kaybı olanlar.
  • Daha belirgin elmacık kemikleri isteyenler ya da zamanla elmacık kemiklerinin silikleştiğini, daha düz bir görünüm aldığını düşünenler.
  • Yaşla birlikte değişen ve daha uzun, daha köşeli bir görünüm olan yüzü yeniden şekillendirerek, gençlikle özdeşleştirilen V görünümünü yaratmak isteyenler.
  • Çene kemiklerindeki kayıp yüzünden, alt yüzlerinin netliği kaybolan, buna bağlı olarak gıdı problemi olanlar.

Yüze yapılan dolguların etkisi ne kadar sürer, işlemin ne kadar zaman sonra tekrarlanması gerekir?

Yüze yapılan dolguların etkisi ortalama beş ay kadardır. Sadece çene hattı dolgusunun (jawline dolgusu) kalıcılığı kullanılan markaya göre bir – bir buçuk senedir.

Dolgu yaptırırken dikkat edilmesi gereken herhangi bir şey var mı? 

Kullanılan dolgunun hyalüronik asit bazlı ve FDA onaylı olmasına dikkat edin. Kalıcı dolgulardan kaçının, bunlarla ilgili ciddi komplikasyonlar söz konusudur. Kullanılan dolgu kadar dolguyu kimin yaptığı da önemlidir. Sonradan pişman olmamak için konusunda deneyimli, estetik gözü gelişmiş bir doktor seçmeye özen gösterin. Yapılan enjeksiyonun doğal görünmesinin sırrı dolguyu yapanın ustalığında saklıdır.

Yüze yapılan dolgunun geri dönüşü var mıdır?

Evet, eğer sonuçtan memnun kalmazsanız, doktorunuz hyalüronik asit bazlı dolgularını eritmek için tasarlanmış özel bir enzim enjekte ederek dolguyu eritebilir. Böylece beş ay beklemek zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir