Botoks, Dolgu

Ameliyatsız Yüz Germe Üstüne

“Yüzdeki yaşlanma belirtilerini yok etmenin yolu, her çizgiyi yok etmeye odaklanmak yerine yüz konturunu restore etmekten geçer.”

Yılların çehrenize sadece kırışıklıklar ile yerleştiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yaşlanmak yüzünüzde birçok değişikliklere neden olur. Yanaklar ve çene incelir, yüzünüzdeki yağlar yer değiştirerek aşağıya doğru sarkar ve gözlerin altı çukurlaşır. Ama unutmayın; sizi esas genç gösterecek şey, her çizgiyi, her ince kırışığı yok etmek için uğraşmadan hatta bazılarını bilerek bırakarak yüzünüzün konturlarını restore etmektir. Eskiden daha belirgin yüz konturları elde etmenin tek yolu estetik operasyonlardan geçiyordu ve bu, haftalar, hatta aylar süren bir iyileşme süreci demekti. Fakat artık benzer sonuçlar için işinin ehli bir doktora sadece tek bir seans gitmeniz bile yeterli olabiliyor.

Yüzlerinde lift etkisi isteyen ve bunu estetik ameliyat yerine anti-aging uygulamalarla gerçekleştirmek isteyen hastalarda, önce botoksla yüzü askıya alıyorum. Kaşları, boynu, çene hattını ve burnun ucunu kaldırıyorum. Botoksla çene hattı ve boyunda da lift etkisi yaratmak mümkün. Boynu aşağı çeken kası paralize ettiğinizde, boynu yukarı doğru çeken kasın karşısında duran hiçbir şey kalmayacağı için, boyunda gerilmiş gibi bir etki oluşur. Birçok estetik cerrah da, bazen yüzde doğal olmayan bir görünüm yaratan kaş kaldırma operasyonu yerine, etkisi yaklaşık altı-sekiz ay kadar sürenbotoks enjeksiyonlarını tercih ediyor.

Botoksla yüzde lift etkisi yarattıktan sonra dolgu maddeleriyle yüze kaybolan hacmi veriyorum. Gözaltındaki çukurları ve yanakları dolduruyorum, elmacık kemiklerini, çeneyi belirginleştiriyorum. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kümülatif etkisi olduğu artık biliniyor. Yani dolgu maddeleri uygulama yapılan yerdeki kolajen üretimini de artırıyor. Diyelim elmacık kemiklerine bir miktar dolgu maddesi enjekte ettiniz. Eğer bu işlemi düzenli olarak yaparsanız, bir süre sonra giderek daha az dolgu maddesi ile aynı sonucu almaya başlıyorsunuz. Bu da enjeksiyonların kalıcı bir anti-aging etkisi olduğunu gösteriyor.

Bu işlemleri bir seanslık tedavi olan Thermage ile kombine etmek optimum sonuçları almayı mümkün kılacaktır. Yüzü botoks ve dolgularla şekillendirdikten, yüzde lift etkisi yarattıktan sonra bunu cildin dokusunu iyileştirmeye, sıkılığını artırmaya yönelik bir tedavi olan Thermage’la desteklemek hasta memnuniyetini artıran bir yöntemdir. Böylece sadece yüze daha genç bir görünüm vermekle kalmaz aynı zamanda cildin yarınına da yatırım yapmış oluyorsunuz. Thermage radyo frekans dalgalarıyla cildi stimüle ederek daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlar. Bunlar cildin yapıtaşlarıdır ve zamanla hem sayıları hem de kaliteleri azalır. Bu maddelerin yapımını tetiklemek cildin sıkılığını ve kalitesini artırır. Sözün özü; farklı sorunlara farklı işlemler, farklı teknikler ve sistemlerle müdahale etmek yılları geri çevirmenin en etkili yoludur.