Botoks

Anti Aging Dünyasında Botoks

Otuz senedir anti-aging dünyasında en çok uygulanan tedavilerin başında gelen botoksun bu kadar popüler olması boşuna değil. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesini sağlayarak etki eden botoks, yüzdeki kırışık ve çizgileri önlemenin, var olanları silmenin en etkili yolu.

FDA onaylı botoks aslında tik ve yüz felçlerine karşı bir tedavi olarak geliştirilmişti. Bu tedavinin özellikle alın bölgesindeki kırışıklık ve çizgileri yumuşattığı fark edilince anti-aging endüstrisinde başköşeye yerleşti.  Ve popülaritesini hiç kaybetmeyen, zamanla farklı kullanım alanları keşfedilen bir yıldıza dönüştü.

Botoksenjeksiyonları ile ilgili aklınıza gelen tüm soruların cevapları, bu etkili anti-aging silahla ilgili merak ettiğiniz her şey aşağıda…

 

Botoksun aktif maddesi nedir?

ClostridiumBotolinum adlı bakteriden elde edilen bir çeşit toksindir. Bu toksin sinir kas iletisini geçici olarak bloke eder.

 

Botoksun kullanım alanları nedir? 

Botoks, alındaki kırışıklıklar, kaş arasındaki çizgilerin görünümünü silmekte son derece etkilidir. Bu bölgedeki mimik kaslarını gevşeterek ileride oluşacak çizgileri önler, var olanların derinleşmesini engeller. Kazayağı olarak bilinen göz kenarlarındaki çizgileri yok etmede, gözaltındaki ince çizgileri yumuşatmakta da bilinen en etkili tedavidir. Yaşla beraber düşen kaşları kaldırarak gözlerde bir lift etkisi yaratmakta, dudak çevresindeki ince çizgileri hafifletmekte de son derece başarılıdır. Botoksun boyundaki dikey çizgileri yumuşatmak ve çene bölgesinde lift etkisi yaratmakta da etkili olduğu biliniyor. Botoks, fazla terleme ve diş aşınmasına neden olan uykuda diş gıcırdatma, çene sıkma gibi problemlerde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

 

Botoks yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir husus var mı?

Botoksenjeksiyonu yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, konusunda deneyimli bir uzman seçmektir. Botoks, güvenli ve doğru kişiler tarafından uygulandığında son derece doğal bir görünüm yaratan bir uygulamadır.  Ancak doğru kasa, doğru miktarda enjekte edilmesi son derece önemlidir, bu da ancak işinin ehli bir uzman tarafından başarıyla uygulanabilir.

Tedavinin kaç ayda bir yapılması gerekir?

4-6 ay sonra botoksenjeksiyonunun tekrarlanması gerekir. Ancak bu enjeksiyonları düzenli olarak yaptırdığınızda bir süre sonra enjeksiyonun etkisinin daha uzun devam ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Botoksa başlama yaşı nedir?

Belli bir yaştan söz etmek mümkün değildir, çünkü bu kişiden kişiye değişir. Eğer çok mimikli bir alnınız varsa, kaşlarınızı çok çatıyorsanız 18 yaşında bile fazla aktif olan alın kaslarınızı botoksla gevşetmek akılcı bir anti-aging stratejidir. Çünkü bu önlem ileride oluşacak çizilerin oluşmasını önleyecektir.

Doğal olmayan, suni bir görünümden kaçınmak için nelere dikkat edilmesi gerekir?

Yüzünüzde doğal bir etki yaratmanın sırrı konusunda deneyimli, işinin ehli bir uzmana başvurmaktan geçer.

Sadece botoksenjeksiyonu ile alındaki derin çizgileri silmek mümkün müdür?

Oturmuş kırışıklıklarda kombine tedaviler en iyi sonucu verecektir. Diyelim ki kaşınızı çatmadığınız zamanlarda bile iki kaşınızın arasında derin bir çizgi görünüyor. Bu artık oturmuş bir kırışıklıktır ve ancak botoks ve dolgu maddesi enjeksiyonu beraber uygulandığında başarılı bir sonuç almak mümkün olabilir.

Botoksenjeksiyonu nasıl bir işlemdir, sonrasında sosyal yaşama hemen geri dönülebilir mi? 

Botoksenjeksiyonu son derece basit ve çabuk bir işlemdir. Uygulama yapılacak bölgeye işlemden 30-40 dakika önce bir anestezik krem uygulanır. Sonrasında sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşlemin etkileri birkaç gün sonra ortaya çıkmaya başlar, nihai halini alması ise 7-10 günü bulur.