Botoks, Dolgu

Botoks Ve Dolgu Uygulaması

İlerleyen yaşla birlikte yüz hattında meydana gelen sarkmalar kadınların en büyük şikayetlerinden. Her kadının hedefi ise yüz konturunu yeniden şekillendiren, ince çizgileri ve derin kırışıklıkları azaltan tedaviler. Enjeksiyon işlemlerinden yüz konturunu yeniden şekillendiren hyalüronik asit  dolgular sıkılaşmayı artırıyor, cildi nemlendiriyor, dolgunlaştırıyorsıkılaşmayı artırıyor ve sarkmayı önlüyor. Botoks  ince çizgileri ve derin kırışıkları gözle görülür şekilde azaltıyor.

 

Estetik Dolgu  ve Botoks Nedir?

Estetik dolgu cilt altında zaman içerisinde azalan dokuların yerine konması işlemidir. Bunlar içerisinde en önemli maddeler destek dokusu olarak görev yapan hyaluronik asitdir. Bu ürünler doğal olarak ciltte mevcut olan ve zamanla azalan maddelerdir. Cilde destek görevini kolajen görürken, yüksek miktarda su tutma özelliği ile hyaluronik asit cildin nemli kalmasını sağlar. Zamanla bu destek maddelerinin azalmasına bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, çökmeler, sarkmalar meydana gelir. Kırışıklıklar bu sebeple burun kenarlarında üst ve alt dudak bölgesinde, ağız köşelerinde genellikle ortaya çıkar. Botoks, clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen toksindir. Bu toksin, kas-sinir birleşkesi üzerine etki ederek kasların gereksiz kasılmasını önler. Estetik amaçlı botoks uygulamalan dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmektedir.Uygulandığı kaslarda geçici bir hareket kısıtlılığı oluşturur. Kasın tamamım değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzdeki mimik kaslarına uygulandığında kasın hareketini zayıflar ve neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller.

 

Kimlere Hangi Bölgelere Uygulanır?

Estetik dolgu uygulaması, genellikle yüz bölgesinde zamanla azalan destek maddelerine bağlı olarak oluşan kırışıklık ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır. Özellikle elmacık kemiği dolgunlaştırılması, burun kenarlarındaki kırışıklıklarda, ağız köşesi sarkmaları ve dudak dolguşlaştırmada sıklıkla estetik dolgu uygulamaları tercih edilir. Alın ve göz çevrsindeki kırışıklıklar ve mimiklere bağlı kırışıklıklarda ise tercih botokstur. Eğer botoks uygulaması sonrası kırışıklılarda istenilen tedavi sağlanamazsa estetik dolgu uygulaması da tedaviye eklenir.

 

Nasıl Uygulanır?

Estetik dolgu ve botoks uygulamaları bu konuda deneyimli hekim tarafından, klinik ortamında gerçekleştirilir. Uygulama öncesi kişinin ayrıntılı muayenesi yapılır, dolgu ve botoks yapılacak alan, miktar, kullanılacak ilacın özellikleri ayrıntılı olarak belirlenir. Ağrının azaltılması için anestezi sağlayan kremle 10-15 dakika bekletilir ve ardından uygulama bölgesi önce dezenfekte edilir. Estetik amaçla kullanılacak botoks ve dolgu maddesi uyguma alanına ince iğneler ile verilir. Uygulama çok ağrılı değildir. Estetik dolgu uygulama süresi 10-30 dk, botoks 10-15 dakikadır. İşlem sonrasında kişinin hemen 15-20 dakika hafif buz uygulaması yapılır.Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir.

 

Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Estetik dolgu uygulamasının kalıcılığı profesyonel uygulamaya ve kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak değişir. Estetik dolgu uygulamalarında kişiye ve uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterir, kalıcılığı 4-8 ay arasında değişmektedir. Sonuçta, belirli sürelerde dolgunun tekrarlaması gerekmektedir.  Görülmektedir ki, hyalüronik asit dolgu maddelerinin su tutma ve cildin nemlenmesinin artırması sebebi ile cilt kalitesi artmaktadır. Dolgu maddesinin kalıcılık süresisonunda cilt uygulama öncesi durumuna dönecektir. Botoks uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar 6 ay sonra etkisi tamamen  kalkar. 4 ile 6 ay arasında tekrar edilmesinde fayda vardır. Düzenli botoks uygulamalarında, kişi kaslarını fazla hareket ettirmemeyi öğrendiği için, artık  daha az kırışacak yeni kırışıklık oluşmasını ve kırışıklıkların derinleşmesini önler. Düzenli uygulamalarla süresi daha da uzayacaktır.

 

Kimlere Uygulanmaz?

Dolgu uygulamasında kullanılan etken maddeye karşı alerjik sorunu olan kişilere uygulanamaz, sistemik hastalığı bulunanlar ve düzenki ilaç kullananlar uygulama öncesinde bu bilgileri hekimlerinebildirmeleri gerekir. Aspirin ve benzer ilaç alanların uygulama öncesinde hekimlerine danışarak kullanımını kesmeleri gerekebilir. Cilte iyileşme bozukluğu, aşırı iz ve yara izinde kalınlaşma varsa, bu hastalarda enjeksiyon bölgelerinde rahatsız edici yara izi dokusu oluşma ihtimali vardır. Enjeksiyon alanında enfeksiyon ve inflamasyon varlığında uygulamanın ertelenmesi önerilir.