Botoks

Botox Nedir Ve Nasıl Yapılır

Botox yılan zehirimdir ?

Hayır. BOTOX bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

Botox güvenli midir?

Evet. BOTOX. Türkiye’de Sağlık bakanlığı tarafından onaylı, dünyada ve ülkemizde üzerinde bilimsel çalışma yapılış bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmaktadır. Her yıl milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.

Botox uygulamasının etki süresi kaç aydır?

BOTOX etkisi hastadan has taya ve uygulanan doza bağlı değişiklik gösterebilir, etki süresi ortalama 4aydır ilacın etkisi, enjeksiyondan 2-3 gün sonra belir meye başlar. 1 -2 haftada tam olarak ortaya çıkar.

Botox tekrarlandıkça etkisi azalır mı?

Teorik olarak  BOTOX’a karşı antikor gelişme olasılığı mümkün olsa da. Yüz estetik uygulamalarında şimdiye kadar BOTOX’a karşı gelişmiş ve klinik etkinliği azaltıcı herhangi bir antikol gelişimi saptanmamıştır.

Botox ‘un üretim sürecinde değişiklik yapıldığı için etki eskisi kadar uzun sürmüyor mu?

BOTOX’un üretim surecinde herhangi bu değişiklik olmamıştır. Uzun yıllarıdır aynı standartlarda FDA ve Avrupa İlaç Dairesi kriterlerine uygun yüksek teknolojili üretim yapılmaktadır.

Botox uygulaması ağrılı mıdır?

Bu uygulama öncesinde lokal anestezik krem ile uygulama bölgesi uyuşturulur böylece enjeksiyon oldukça ağrısızdır.

Botox uygulaması sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama somasında cildinizde geçici hassasiyet, şişkinlik veya morarma olabilir, fakat bu durum sosyal hayatınıza dönersize engellemez. 12 saat makyaj yapılmamalı 2 hafta direkt güneş ışığı ve saunadan kaçınılmalıdır.

Botox uygulandığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor doğru mu?

Hayır bu doğru değildir. Bu hekimin kontrolünde ve hastan talebi ile gerçekleşen bir uygulamadır. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile hem kırışıklıkların giderilip hem de mimiklerin kullanılması mümkündür.

Botox uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kotu olur mu?

Hayır. Karışıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

Botox ve dermal dolgular aynı amaç için mi kullanılır?

BOTOX dinamik, dermal dolgular ise statik kırışıklık ve yüz şekillendirme için kullanılır. Etki mekanizm alan ve uygulama alanları birbirinden farklıdır. Bir hastanın hem B0T0X hem demal dolgu uygulamasına ihtiyacı olabilir.

Botox dudaklarda kullandır mı?

Hayır. BOTOX dinamik kırışıklarda kullanılır. Dudak dolgunlaştırmak için dermal dolgu maddeler kullanılmaktadır.

Botoxe njeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıklar aynı seviyede gidermek mümkün mudur?

Hayır bu mümkün değildir. Botox doktor tarafından kas içerisine enjekte edilen ve dinamik kırışıklıkları etkin şekilde gideren bir tedavidir. Kremler ise cildi besleme, nemlendirme, güneşten koruma ve çok hafif yüzeysel kırışıklıkları giderme işlevlerini yerine getirir.

Botox uygulaması nerede yaptırılır?

Bu uygulamayı yetkili ve tecrübeli bir tıp doktoru yapabilir. Tıp doktoru olmayan kişilerin bu enjeksiyonu yapması yasal değildir.